top of page

Ocak 2021 Bülten

Güncelleme tarihi: 8 Mar 2021


Java User Group (JUG) Istanbul, ülkemizde java teknolojileri başta olmak üzere yazılım ekosistemine katkı vermek için 2010 yılında kurulan bir gruptur.


Ocak ayı için hazırladığımız bültende, Türkiye'nin en aktif java topluluğu olarak yaptığımız çalışmaları ve gelişmeleri sizlerle paylaşıyoruz.


 


MEETUP

Konu: Hexagonal Architecture'a Giriş #101 Konuşmacı: Murat Öz Tarih: 25.02.2021 - Saat: 19:00 Bio: 10 yılı aşkın bir süredir bankacılık, telekom ve havacılık sektörlerinde yazılımla ilgili farklı rollerde çalışan Murat Öz, aynı zamanda çalıştığı kurumlarda Java teknolojileri hakkında eğitimler vermiştir. Şu an Etiya'da Team Lead olarak çalışmaktadır. Uygulama mimarisi ve kod kalitesi konularıyla ilgilenmektedir. İçerik:

  • Altıgen Mimari veya Ports and Adapters olarak da bilinen Hexagonal Architecture nedir?

  • Diğer katmanlı mimari yaklaşımlarından farkı nedir?

  • Ne tür sorunlara çözüm bulur?

  • Uygulama içinde ve uygulamalar arası kullanımda nasıl uygulanır?

Etkinlik sonunda düzenlediğimiz Kahoot yarışması ile her ay üç kişiye JetBrains sponsorluğunda IntelliJ Lisansı hediye ediyoruz!


Webinar'a kayıt olmak için linke tıklayınız.


 


PODCAST

Konu: Teknoloji Sektöründe Kadın Olmak Podcast #24 İçerik: Teknoloji sektöründe kadın olmayı iki yazılımcı kadına sorduk; sektördeki kadın/erkek dengesi konusunda yapılabilecekler konusunda ileri-geri ahkam kesmekten de geri kalmadık... Fikirlerimizin arkasındayız lakin sürç-i lisan ettiysek affola... Konuk: Cansu Karaca - Gizem Demir JUG Istanbul podcastlerine Spotify & iTunes üzerinden ulaşabilirsiniz.


 


KİTAP ÖNERİSİ


Practical Guide to Java Collections

Bu Pratik Kılavuz, akışlar, yineleyiciler, Apache Commons Koleksiyonları için kullanım durumları ve Java koleksiyonlarının test edilmesi gibi konular dahil olmak üzere Java Collections Framework'ün kapsamlı bir incelemesini sağlar. Her seviyedeki yazılım geliştiricileri için ücretsiz bir kaynak. 


JAVA COMMUNITY PROCESS

Java Community Process (JCP) katkı süreçleri hakkındaki ilk toplantımızı 30.01.2021 tarihinde gerçekleştirdik. Java dili ve teknolojilerinin geliştirilmesi için gönüllülük esasına dayalı bu sürecin, nasıl bir mekanizma olduğunun genel hatlarıyla üzerinden geçtik. JUG İstanbul olarak çıktığımız bu yolculukta, hedeflerimizin neler olduğunu ve nasıl bir yöntemle ilerleyeceğimizi konuştuk. Güncel konuları ve gelişmeleri aylık toplantılarda sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Katılım katkı vermek isteyen herkese açıktır. Aktif olarak katkı vermek isterseniz trello da yer alan konuları araştırabilirsiniz. İletişime slack üzerinden devam edeceğiz. Soru ve önerilerinizi bizimle her zaman paylaşabilirsiniz. Hedeflerimiz:

  • Java Community Process süreçlerinin Türkçe'ye Çevrilmesi

  • Türkiye'de JCP Tanıtım Aktiviteleri Yapılması : Webinar, Podcast

  • JCP Süreç Spesifikasyon Adım Adım Oluşturma

  • JCP projelere Katkı Verilmesi için Destek ve Çalışma Grupları Oluşturma

  • JCP projelerinden katkı vermesi ve ödül alınması

Slack Kanalı üzerinden JUG Istanbul hesabına giriş yaptıktan sonra #javacommunityprocess'e giriş yapabilirsiniz.


 


ETKİNLİKLER


Java Day Istanbul 2021 yazılım konferansı bu sene 24-28 Mayıs 2021 tarihleri arasında 7. kez gerçekleşecek. Geçen sene online olarak gerçekleşen etkinliğe ait video kayıtlarını Java Day Istanbul YouTube kanalından erişebilirsiniz. LogMeIn digital platform sponsorluğunda etkinliğe katılım 1000/Gün kişi için ücretsizdir. Etkinlik hakkında detaylı bilgi ve kayıt için JAVA DAY ISTANBUL web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Java Day Istanbul 2020 nasıl geçtiğini merak ediyorsanız. Java Day Istanbul 2020 KONFERANS RAPORUNU inceleyebilir ya da JUG ISTANBUL podcast kanalımızdan ekibimizden dinleyebilirsiniz. 7 senedir sponsor olan Peak ’e java topluluğuna vermiş oldukları desteklerinden dolayı tekrar teşekkür ederiz. Oyun sektörünün öncü Peak firmasının açık pozisyonları için web sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Etkinlikte konuşmacı olarak yer almak isterseniz CALL FOR PAPERS başvuruları 31 Mart tarihine kadar devam ediyor. Istanbul Java Group tarafından desteklenen ve sponsorların katkısı ile gerçekleşen bu etkinliğe destek olmak için contact@javaday.istanbul eposta adresinden iletişime geçebilirsiniz. 


EKİBİMİZ

Istanbul Java User Group tamamen gönüllüler tarafından java ekosistemine katkı vermek amacıyla bir araya gelen bir gruptur. Bizlere destek olan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Ekibimiz Gönüllü Üyeleri; Nursel Cıbır - Corporate Communication & Event Manager Hüseyin Akdoğan - Community Engagement Manager Taner Diler - Meetup Manager Gökalp Gürbüzer - Podcast Manager Altuğ Altıntaş - Communication Manager - JUG Leader Cansu Karaca - Social Media Responsible Şaban Ulutaş - Digital Content Creator Gönüllü grubumuz hakkında daha fazla bilgi almak ve topluluğa katkı vermek için aylık olarak düzenlediğimiz tanışma toplantımıza davetlisiniz. Grubumuz kendini geliştirmek isteyen öğrencilere de açıktır. Detaylı bilgi ve katılım için formu doldurunuz.


 

Istanbul JUG veya web sitesi ile ilgili herhangi bir sorunuz, öneriniz veya yorumunuz varsa, konferans fikirleriniz varsa, belirli bir konuyla ilgileniyorsanız, kendiniz bir sunum yapmak istiyorsanız, ilginizi çeken yazıları veya blog sitelerini paylaşmak isterseniz veya grubumuza katılmak istiyorsanız bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.


Bizimle iletişime geçmek için Istanbul JUG ekibine hello@jugistanbul.org adresine e-posta gönderebilirsiniz ya da iletişim formunu doldurabilirsiniz.


Istanbul Java User Group’un gelişmelerine tek linkten kolayca ulaşabilirsiniz.


DefineX, Kodcu, Jetbrains ve Logmein'e topluluğa desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.84 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page