top of page

Java Blog Derlemeleri #Nisan

Java ile ilgili yayınlanan dikkat çeken, beğeni alan yazı ve içerikleri sizler için derlemeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz aya ilişkin yayınları tararken bir yandan Java' daki yeniliklere değinen bir yandan da dilin derinliklerine inen yazılara yer vermeye çalıştık. Umarım keyifle okursunuz.


DZone Yazıları

  • The Magic of Apache Spark in Java Reza Ganji, genelde Scala dili ile yazılan Apache Spark makalelerine Java ile karşılık veriyor. Büyük veri işleme devini yeni başlayanlara son derece tutarlı bir şekilde tanıtıp en yaygın kullanılan bileşenleri ile ilgili kod örnekleriyle yazısını zenginleştiriyor.

  • Java 8: ConcurrentHashMap Atomic Updates Tony Tapper, ConcurrentHashMap ifadelerini refactor ederken yaptığı araştırmalarda iki sağlam makaleden aldığı notları paylaşıyor ve örneklerle pekiştiriyor.

  • What Is a Monad? Basic Theory for a Java Developer Bartłomiej Żyliński, Java'da sıklıkla kullandığımız Optional, Stream gibi yapıların arkasındaki Monad konseptini ele alıyor. Yazısında Monad nedir, nasıl oluşturulur, kuralları nelerdir gibi soruları cevaplarken örnek bir implementasyon yapıp detaylıca anlatıyor.

  • What Is Microbenchmarking Gaurav Gaur, Çileli derdimiz olan kod optimizasyonunu Microbenchmarking ile nasıl gerçekleştirebileceğimizi anlatıyor. Kod örnekleriyle zenginleştirdiği yazısında düşülen 4 genel hatayı irdeliyor. Bir sonraki yazısında ise Gurav bizleri Java Microbenchmark Harness (JMH) aracıyla tanıştırıyor.

  • Lombok and JPA: What Could Go Wrong? Andrey Oganesyan ve Aleksey Stukalov, sıklıkla tartışılan Lombok konusuna belki de en çok kullanıldığı JPA penceresinden bakıyorlar.


Lombok'un tam olarak nasıl çalıştığını ve hangi durumlarda kullanılması gerektiğini anlamanın önemli olduğunu belirttikleri yazılarında geliştirdikleri JPA Buddy eklentisinin yeteneklerine de yer veriyorlar.

  • Understanding of Java Collections Dmitry Egorov, Java Collection arayüzünde yer alan nerdeyse tüm metodların ayrık matematik kavramlarına karşılık geldiğini sade bir şekilde izah ediyor. Daha sonra da Collection arayüzünün röntgenini çekip meraklılarının istifadesine sunuyor.

  • NoSQL, the Cloud, and Java: Part 1: The NoSQL Approaches Otavio Santana, Java dünyasındaki NoSQL çözümlerini, neden kullanmamız gerektiğini derli toplu bir yazıyla sunuyor.

  • Guidelines for Java Code Reviews Meenakshi Dhanani, code review konusunda 10 maddelik bir kontrol listesi hazırlamış. Bu konuda yeni başlayanlar için iyi bir rehber olacağına inanıyorum.

  • Guide to Contributing to Jakarta EE 10 Reza Rahman, Eclipse Foundation'a devredilen kurumsal javaya hangi yollarla katkı sunabileceğimizi gösteriyor. Ardından Jakarta EE 10 sürümünün içeriğini ve katkıda bulunulabilecek önemli projeleri listeliyor.

  • Build Even Faster Quarkus Applications With fast-jar Daniel Oh, gittikçe daha fazla geliştirici tarafından kullanılan ve hızlı çalışma vadeden Quarkus'u fast-jar kullanarak nasıl daha da hızlı yapabileceğimizi örnekeleriyle anlatıyor.


Java Magazine Yazıları


InfoQ YazılarıFarklı kaynak ve alıntılardan beslediği yazısında karmaşıklığı "insan etkisini" hayattan örnekler vererek izah ediyor. Akademik bir makale tadında görünse de anlatım tarzı ve gösrelleriyle bir çırpıda okunabilecek önemli bir yazı sizleri bekliyor.

Dev.to YazılarıFonksiyonel programlama sevmiyorsanız bu yazı biraz olsun sizi bu paradigmaya yakınlaştırabilir :) 

Java User Group (JUG) Istanbul, ülkemizde java teknolojileri başta olmak üzere yazılım ekosistemine katkı vermek için 2010 yılında kurulan bir gruptur.


Istanbul JUG veya web sitesi ile ilgili herhangi bir sorunuz, öneriniz veya yorumunuz varsa, konferans fikirleriniz varsa, belirli bir konuyla ilgileniyorsanız, kendiniz bir sunum yapmak istiyorsanız, ilginizi çeken yazıları veya blog sitelerini paylaşmak isterseniz veya grubumuza katılmak istiyorsanız bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.


Bizimle iletişime geçmek için Istanbul JUG ekibine hello@jugistanbul.org adresine e-posta gönderebilirsiniz ya da iletişim formunu doldurabilirsiniz.


Istanbul Java User Group’un gelişmelerine tek linkten kolayca ulaşabilirsiniz.

218 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page