top of page

Java Magazine

Güncelleme tarihi: 19 Şub 2021

Java Magazine 2020 yılına ait en çok beğenilen yazıları yayınlandı. Sizler için bu yazıların bazılarını derledik. Şubat 2021'de yayınlanan bu içeriğe ulaşmak linke tıklayınız.


Ben Evans, Java diline yeni bir özellik daha OpenJDK 'nın Loom Projesi ile geldi . Bu Project Loom sayesinde yeni Thread oluşturma ve kullanma yükü asgari düzeye indirgenmiş durumda. Nihai amaç Java içerisindeki Thread oluşturma süreci ile işletim sistemi arasındaki bağı asgari düzeye indirgemek. Bunun doğal sonucu olarak hafif kullanılabilir eşzamanlılığı sağlamak. Bir zamanların Green Thread yapısına, Project Loom ile geri dönülüyor gibi bir durum söz konusu.
Diğer bir yazı ise açık kaynaklı JobRunr hakkında olandı. JobRunr sayesinde arka planda çalışan işleri dağıtık hale getirebilir ve eşzamanlı olarak farkı sunucularda çalıştırabilirsiniz, Github projesine ulaşmak için tıklayınız. Projeleri 3rd party bağımlılıklar eklerken on kere düşünülmesini tavsiye ediyorum çünkü bu bağımlılıkların desteğini vermek yine ilgili bağımlılığı ekleyen takımlara düşmektedir. Ancak eğer işin içerisinde iş alanına özel bir fayda varsa elbette bağımlılıklar eklenebilir.
Venkat Subramaniam ile yapılan röportajda Java'nın sadece bir programlama dili olmadığından, bir ortam (JVM, JDK) ve bir ekosistem (JCP, Eclipse Foundation) olduğuna vurgu yapılmış. Java'nın 25. yılında halen yeni dil özelliklerinin güvenli bir şekilde geliyor olmasının çok önemli olduğunu paylaşmakta.


Hantal olarak yanlış bilinen Java EE yapısı dahil Eclipse Foundation çatısı altında Jakarta EE ile harika işlere uzun zamandır imza atıyor. Jakarta EE içerisinde Microprofile yapısı yenilikleri piyasa ihtiyaçları göre şekillendirip, Spec geleneğine uygun çevik bir şekilde gerçekleşirmektedir.2020 En iyi Bloglar:Önerilen Teknolojiler:Kitap Tavsiyeleri:
197 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Opmerkingen


bottom of page