top of page

JUG Liderinin Tanımı Nedir?

Güncelleme tarihi: 16 Şub 2021


Yazılım dünyasındaki gelişmeleri daha yakından takip etmek ve özellikle java alanında aktif olarak katkı verebilmek için uzun zamandır neler yapacağımı araştırıyordum.


Java User Group İstanbul'un tanışma toplantısı sonrasında Java Community Process süreçlerine destek vermek için çalışmalara başladık.


Bu sırada topluluk süreçlerine nasıl daha iyi katkı verebilirim diye araştırma yaparken John Yeary’ nin yazısına denk geldim ve sizlerle de paylaşmak istedim.


Orjinal içeriğe buradan ulaşabilirsiniz!

John Yeary, arkadaşı Daniel de Oliveira’nın bir JUG Lideri nasıl olmalıdır sorusuna cevap ararken hiçbir kaynağa ulaşamaması sonucunda bu makaleyi yazmaya karar verir. Not ettiği şeylerden biri, internette bulabileceği hiçbir tanımın olmaması üzerine bir tane eklemeye karar verdiğidir.JUG Liderinin TanımıJUG lideri, Java konusunda tutkulu biridir. En bariz cevap budur. Ancak bu cevabın birçok farklı durumu vardır. Bir JUG Lideri çok teknik bir kişi olabilir ve bazıları JUG’ larındaki en iyi geliştiricilerdir. Ancak durumun her zaman böyle olmasına gerek yoktur.


Bir JUG Lideri iletişimin, işbirliğinin ve topluluğun gücünü anlamalıdır. Daha önce de belirttiğim gibi, bir JUG Liderinin grubun teknik uzmanı olmasına gerek yoktur, ancak üyeleri (topluluk) tanımlamalı ve bilgilerini paylaşmalarını (iletmelerini) sağlamalıdır. Grup dinamiğini, grubu başarılı kılan (işbirliği) bir dizi sinerjiyi yaratmalıdır.


JUG Liderleri kolaylaştırıcı olarak hareket edebilir. Üyelerinin faaliyetlerine dikkat etme eğilimindedir. Çoğu zaman, bir kişi bir sorundan veya yardıma ihtiyaç duyduğu bir şeyden bahsettiğinde, JUG Lideri toplulukta cevabı bulabilecek veya yön verebilecek birini tanır.


JUG Liderleri insanları tanır. Gerçekten ilginç insanlarla ve harika projelerle tanışma eğilimindedirler. Bir üye bir proje veya bir kişi hakkında soru sorduğunda, ona genellikle doğru kişileri gösterir. Çalışan arayan işverenlere de yardım sağlayabilir. Topluluklarında kimlerin olduğunu ve uzmanlıklarını bilme eğilimindedir.


En iyi JUG Liderleri insan odaklıdır. Cana yakın ve herkesin takılmak isteyeceği türden insanlardır. Teknolojinin değiştiğinin ancak insanların değişmediğinin farkındadır. Bu durum onları insanlarla ilişki kurmaya yönlendirir. İnsanla kurulan ilişkinin gücü, teknik zorlukların ve kişisel çatışmaların üstesinden gelir. JUG Liderlerinin tutkulu olduğunu zaten biliyoruz, ancak ilişki kısmında başkalarıyla olan ilişkilerimizi de dengelemelidir. İnsanların aynı fikirde olmayacağını anlamalı, fikir ayrılıklarında diğerlerinin yanlışlar konusunda onu yargılayacağını bilmelidir.


Bir JUG Lideri, sürekli acemidir. İlk benimseyen olma eğilimindedir. Bunun sonucunda yeni üyelerin takdirini kazanır. Bazı teknolojiler konusunda her zaman yenidir ve yeni insanları destekleyen projeleri açıkça onaylar.


JUG Lideri sosyaldir. Bir JUG Lideri olarak, sosyal medyaya dahil olmanızı sağlar. Öncelikli olarak blog yazarı olma eğilimindedir. Bu iletişim ve paylaşma tutkusu onları bloga veya twitter'a yönlendirir.


Bir JUG Lideri başarıya kendini adar. En başarılı JUG' ların, JUG' ı başarılı kılmak için başka gizli liderleri de vardır. JUG, bir bireyin çabalarında başarılı veya başarısız olmamalıdır. Lider, üyelerini organik olarak büyütür ve onlardan başarılı olacakları şeyler yapmalarını ister. İnsanlara başarılı olmaları için fırsatlar vererek ileriye doğru hareket eder.


Zor projeler ile yalnızca JUG Lideri veya başarısızlığın caydırmayacağı kişiler ilgilenmelidir. Başarısız olabilecek projeler herkese açık olmalıdır. Başarısızlık durumunda, JUG Lideri, başarısızlığın doğal olduğunu ve devam edilmesi gerektiğini gösterebilir. Bu çok önemlidir.


Başarı, başarıyı doğuracaktır ve bu JUG’ ın mümkün kıldığı herkese ait olan bir başarıdır. Ortak sahiplik ve gurur, lideri ve JUG' ı büyütecektir.


Bunlar, bir JUG liderinin ne olduğu veya en azından ne olmak istemesi gerektiği konusundaki düşüncelerinden bazılarıdır.Çeviren: Berkay Demirel78 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page