top of page

Şubat 2021 Bülten

Güncelleme tarihi: 17 Mar 2021


Java User Group (JUG) Istanbul, ülkemizde java teknolojileri başta olmak üzere yazılım ekosistemine katkı vermek için 2010 yılında kurulan bir gruptur. Şubat ayı için hazırladığımız bülten ile, Türkiye'nin en aktif java topluluğu olarak yaptığımız çalışmaları ve gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.


Meetup sponsorumuz DefineX Danışmanlık A.Ş. 2019’dan beri, dijital teknoloji alanında strateji ve yönetim danışmanlığı dahil geniş hizmet ve çözümler sunan profesyonel danışmanlık şirketidir. Sen de kendi potansiyelini gerçekleştirmek ve harika bir ekibin parçası olmak istiyorsan şimdi DefineX’i keşfet!


 


MEETUP


Konu: Hexagonal Architecture'a Giriş #101

Konuşmacı: Murat Öz


İçerik:

  • Altıgen Mimari veya Ports and Adapters olarak da bilinen Hexagonal Architecture nedir?

  • Diğer katmanlı mimari yaklaşımlarından farkı nedir?

  • Ne tür sorunlara çözüm bulur?

  • Uygulama içinde ve uygulamalar arası kullanımda nasıl uygulanır?


Istanbul Java User Group YouTube kanalından ilgili kayıta ulaşabilirsiniz!


 


JUG TECH DAY

Yazılımcıların, kendilerini geliştirmelerine katkı sağlayan yarım günlük ücretsiz bir programdır! #ShareLearn #TechDay


Konuklar; Muhammed Fatih Doğmuş, Muhammed Hilmi Koca, A. Kıvanç Güler, Eren Akbaba 'nın katılımı ile gerçekleşecek.


Etkinlik hakkında detaylı bilgi almak ve kayıt olmak için linke tıklayınız.


 


PODCAST

Konu: İş Değiştirmek ya da Değiştirmemek#25 İçerik: Çalışırken iş değiştirmek ya da değiştirmemek her zaman için verilmesi zor bir karardır. Bu bölümde bu kararı alırken neleri göz önünde bulundurabiliriz diye oturduğumuz yerden ahkam kestik. Konuşabilen bir sunucu da bulduk; Gizem sundu, Gökalp konuk oldu. Keyifli dinlemeler. Sürç-i lisan ettiysek affola... Konuk: Gökalp Gürbüzer JUG Istanbul podcastlerine Spotify & iTunes üzerinden ulaşabilirsiniz.Konu: Java Topluluk Süreci (JCP) #26 İçerik: Bu bölümde JCP (Java Community Process) hakkında sık karşılaştığımız soruları derledik. Gizem, Altuğ ve Hüseyin'e sordu, yanıtlarını aldı. Hatta bazen kendilerini durduramadı; anlattıkça anlattılar. Siz yine sorunuz olursa bize sorun; biz buralardayız. Sürç-i lisan ettiysek affola... Konuk: Hüseyin Akdoğan - Altuğ B. Altıntaş JUG Istanbul podcastlerine Spotify & iTunes üzerinden ulaşabilirsiniz.


 


KİTAP ÖNERİSİ


The Challenger Developer Guide

Teknolojilerde ustalaşmak ve kariyer sınırlarınızı aşmak için 7 adımı öğrenin, böylece harika bir iş elde edebilirsiniz!


The Challenger Developer Workshop - The Path to Overcome Your Career Challenges ile Java Day Istanbul 2021'de bizlerle olacak


Ücretsiz İndirin! 

JAVA COMMUNITY PROCESS

Java Community Process (JCP) ve OpenJDK süreçlerine katkı sağlamak amacıyla 2021 yılının ikinici toplantısını 27.02.2021 tarihinde gerçekleştirdik.

Java dili ve teknolojilerinin geliştirilmesi için gönüllülük esasına dayalı bu sürecin, nasıl bir mekanizma olduğunun genel hatlarıyla üzerinden geçtik. Ben değil biz mottosu ile açık kaynak java'ya hangi projeler üzerinden destek verebileceğimiz, JEP süreçleri ve Vahalla, Loom, Panama gibi dikkat çeken projeler üzerinde konuştuk.

Nasıl Katkı Verebilirim?


Örnek: Seçilen Proje ile İlgili

  • Blog Yazmak

  • Geliştirici Olmak

  • Tester Olmak

  • Meetup Organize Etmek


Detaylı bilgi ve katkı vermek için hazırlamış olduğumuz yazı serisini inceleyebilirsiniz.


 


ETKİNLİKLER


Java Day Istanbul 2021 uluslararası yazılım konferansı bu sene 24-28 Mayıs 2021 tarihleri arasında 7. kez online olarak gerçekleşecek. Yerinizi şimdiden ayırtın!


Peak ’e ülkemizde java teknolojileri başta olmak üzere yazılım ekosistemine 7 senedir süregiden katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Etkinlik hakkında detaylı bilgi almak ve kayıt olmak için linke tıklayınız.


 


YAZILAR


Şubat ayında yazılan yazılardan önemli başlıkları aşağıda bulabilirsiniz. https://www.jugistanbul.org/blog adresinden tüm paylaşımlarımıza erişebilirsiniz. 


NELER YAPIYORUZ?

Java Community Process, OpenJDK ve Eclipse Foundation topluluklarına aktif olarak katkı veriyoruz. Yazılım dünyasındaki güncel gelişmeleri takip ediyoruz ve üyelerimiz ile paylaşıyoruz.


Java'nın gelişmesinde rol almak isteyen yazılımcılar ile başta java teknolojileri olmak üzere yazılım ekosisteme katkı sağlayan işbirlikçiler arasındaki sürekli etkileşimi sağlıyoruz.

JUG İstanbul veya web sitesi ile ilgili herhangi bir sorunuz, öneriniz veya yorumunuz varsa, konferans fikirleriniz varsa, belirli bir konuyla ilgileniyorsanız, kendiniz bir sunum yapmak istiyorsanız, ilginizi çeken yazıları veya blog sitelerini paylaşmak isterseniz veya grubumuza katılmak istiyorsanız bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.


Bizimle iletişime geçmek için hello@jugistanbul.org adresine e-posta gönderebilirsiniz ya da iletişim formunu doldurabilirsiniz.


Istanbul Java User Group’un gelişmelerine tek linkten kolayca ulaşabilirsiniz.


DefineX, Kodcu, Jetbrains ve Logmein'e topluluğa desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.


Sevgiler,

Nursel Cıbır

76 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page